Co nowego?
24 oraz 27 listopada zapraszamy do Pasażu Odkryć pasjonatów nauk ścisłych na organizowane przez nas Dni Noblowskie.
Celem imprezy jest promocja najnowszych odkryć w dziedzinie nauk ścisłych, poprzez przybliżenie osiągnięć laureatów nagrodzonych Nagrodą Nobla w 2023 roku w kategoriach chemii, fizyki i medycyny.
W ramach tego wydarzenia przygotowaliśmy wykłady i warsztaty, w których weźmie udział młodzież uczęszczająca do szkół średnich Tarnowa i regionu.
Każdego dnia w dwóch turach, w godzinach od 08:00 do 11:00 oraz od 11:00 do 14:00 gościć będziemy do 60 osób na spotkanie.
Plan wydarzenia:
24 listopada – Chemia
- Wykład popularnonaukowy „Nobliści dodali kolorów do nanotechnologii” - prowadzi dr hab. Jakub Prauzner-Bechcicki, prof. UJ
Podczas wykładu poznamy zagadnienie nanostruktur i nanokropek, a także budowę, właściwości i zastosowanie nanomateriałów.
- Pokaz naukowy „Skąd ten kolor?” – dr Alicja Noga.
Show naukowy oparty na pięknie barwnych związków chemicznych.
- Gra terenowa w budynku Pasażu Odkryć - połączoną z rozwiązywaniem krótkich zadań problemowych.
27 listopada – Biologia
- Wykład popularnonaukowy – prowadzi dr inż. Mieszko Wilk.
W trakcie prelekcji omówimy szeroko tematykę szczepionek, ze szczególnym uwzględnieniem procesu powstawania szczepionki przeciwko COVID-19.
- Prezentacja połączona z pokazem – Instytut Biotechnologii Surowic i Szczepionek BIOMED S.A. z Krakowa.
Prelekcja dotyczyć będzie procesów oraz technologii wykorzystywanych w produkcji szczepionek.
- Warsztaty i gra terenowa „Na tropie wirusów i bakterii” – prowadzi mgr Monika Kwaśniewicz.
Zajęcia tematem obejmujące mikroorganizmy chorobotwórczye, ich budowę oraz właściwości.
Wydarzenie bezpłatne.
Wszelkie informacje w Biurze Obsługi Klienta Pasażu Odkryć, Rynek 4 w Tarnowie, lub pod numerem: 14 688 88 86.
Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na naszej stronie Facebook oraz stronie internetowej.
Nasi prelegenci:
- dr hab. Jakub Prauzner-Bechcicki, prof. UJ- Zakład Fizyki Nanostruktur i Nanotechnologii, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- dr inż. Mieszko Wilk - Zakład Immunologii, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Ekspert w dziedzinie regulacji oraz modulowania odpowiedzi immunologicznej, szczepień oraz poprzez procesy nowotworzenia w celu rozwijania nowych immunoterapeutyków, aktualnie pracuje nad mechanizmami powstawania długotrwałej pamięci immunologicznej wyindukowanej poprzez szczepienia, realizując projekt badawczy w Zakładzie Immunologii na WBBiB UJ. Projekt nr 2021/43/P/NZ6/02314 współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki oraz program badawczo-innowacyjny Unii Europejskiej Horyzont 2020 w ramach umowy o grant Marie Skłodowska-Curie nr. 945339.
- Instytut Biotechnologii Surowic i Szczepionek BIOMED S.A. z Krakowa - polska firma biotechnologiczna łączącą nowoczesność z tradycją. Wytwarzaja leki biologiczne, w szczególności szczepionki bakteryjne swoiste i nieswoiste, preparaty probiotyczne, alergeny, wyroby medyczne, produkty do diagnostyki mikrobiologicznej in vitro oraz wskaźniki kontroli sterylizacji.