Menu dostępności (CTRL+U)
Zmień kontrast
Podświetl linki
Zatrzymaj animacje
Powiększ tekst
Szerokość tekstu
Wysokość linii
Resetuj ustawienia

Relacja z Wieczoru Otwartego Pracowni Astronomicznej - Pasaż Odkryć

Godziny otwarcia:wt-pt:    8-17sb-nd:  10-18

Co nowego?

opublikowano: 29.10.2023

Wczorajszego wieczoru Pasaż Odkryć gościł ponad 40 pasjonatów astronomii!

Podczas Wieczoru Otwartego Pracowni Astronomicznej jej opiekunka, astronom Justyna Put, przeprowadziła wykład popularnonaukowy pt.: „Podążając za cieniem”.
Pojawiło się wiele zdjęć, które przybliżyły słuchaczom zjawiska zaćmienia Słońca i Księżyca. Nie obyło się bez innych nietypowych zaćmień i tranzytów.
Spotkaniu towarzyszyły również relacje filmowe pasjonatów, którzy podróżują po całym świecie w pogoni za tym niezwykłym zjawiskiem.
Emocji nie było końca, gdy Słońce znikało za czarną tarczą Księżyca, a nasz naturalny satelita przybierał kolor czerwony.

W czasie spotkania słuchacze mogli sami przekonać się jak obserwować nocne niebo oraz obsługiwać teleskopy.
Sprawa nie jest taka oczywista, gdyż każdy instrument astronomiczny różni się od siebie. Wszyscy mogli sprawdzić, jak powiększają nasze teleskopy oraz porównać możliwości różnych wielkości lornetek.
Najmłodsi budowali łaziki i rakiety kosmiczne z klocków.
Mimo że warunki pogodowe nie sprzyjały obserwacji częściowego zaćmienia Księżyca, wśród uczestników nie czuć było zawodu, a jedynie ekscytację z nowo nabytych doświadczeń.

Ciekawostką jest to, że nasz Pasaż Odkryć dołączał do ponad 4500 ośrodków na świecie promujących obserwacje Księżyca, International Observe The Moon Night.

Biorąc pod uwagę opinie uczestników wydarzenia, już wiemy, że niedługo pojawi się kolejne podobne spotkanie tym razem o egzoplanetach.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.